Úvod

Informace

Informace

Informace

Na samé hranici Českého ráje leží obec Dobšín, sestávající z místních částí Dobšína a Kamenice. Územně je začleněna do okresu Mladá Boleslav a náleží pod Středočeský kraj.Z turistického hlediska patří Dobšín do velmi atraktivní oblasti Českého ráje. Místním obyvatelům i turistům nabízí hezké a klidné přírodní prostředí s množstvím lesů a pískovcových skalních útvarů. V blízkosti obce lze jmenovat například známé údolí Plakánek se studánkou Roubenkou vedoucí až k hradu Kosti, Komárovské jezero nebo Drhlenský rybník.

Historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1556. Množství prastarých archeologických nálezů ale datuje osídlení našeho kraje na období mnoha let př. n. l.Obecní znak a vlajka byly obci přiděleny 6. června 2017. Kamenické a lamačské nástroje odkazují na těžbu stavebního kamene a písku v místních lomech. Od barvy pískovce je odvozena i zlatá tinktura štítu. Borovicová ratolest symbolizuje převažující druh místního lesního porostu.

Obrázek Dobšína

Knihy

Zakoupit můžete dvě knihy od paní Mulačové, které přinášejí vhled do historie obcí Dobšín a Kamenice. Knihy jsou k dispozici na obecním úřadě. „Dobšín a Kamenice: Ve víru historických událostí“ (300 Kč), zkoumá historickou příslušnost obcí, poskytuje detailní popis osad, názvů a územního rozvoje, a analyzuje významné proměny obcí jako je školství, kultura a sport. „Paměti dobšínské školy (250 Kč)“, mapuje historii školství s důrazem na osudy školní budovy, poskytuje pohled na život ve škole, včetně výletů, kulturních událostí a vzpomínek, a obsahuje kompletní seznam žáků a učitelů.

Obrázek Dobšína

Základní Údaje

Počet obyvatel: 281 Rozloha: 3,54 km² PSČ: 294 04 Nadmořská výška: 315 m. n. m. Počet domů: 132 Souřadnice GPS: 50°29'10,15"N; 15°6'54,898"E

Mapa Dobšína a okolí