Úvod

Tipy na výlet

Tipy na výlet

Hrad Kost

Kost je gotický hrad ze 13. století, kdy si pravděpodobně rod Vartemberků vybudoval kamennou tvrz s obrannou věží. Své jméno si hrad získal tím, že odolával nepřátelům, kteří si na něm vylámali zuby a tak se o něm říkalo, že je tvrdý jako kost. Aktuálně je prohlídka hradu rozdělena do čtyř okruhů. Hrad je také Kost se nachází v Českém ráji nedaleko města Sobotky a asi osmnáct kilometrů od Jičína.

Obrázek hradu Kost

Trosky

Trosky jsou zřícenina hradu na vrcholu stejnojmenného vrchu. Hrad je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Od roku 2002 je zařazen mezi národní kulturní památky. Trosky jsou symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Nadmořská výška kuželu Baba dosahuje 502 metrů a výška kuželu Panna je 511 metrů.Zřícenina hradu je přístupná v návštěvních hodinách od dubna do října. K vrchu vede odbočka ze silnice z Troskovic k silnici I/35, která končí na parkovišti pod hradem.

Obrázek Trosek

Humprecht

Lovecký zámek Humprecht, který stojí nad Sobotkou, je jedním ze znaků Českého ráje. Postavený v renesančním stylu v 16. století, zdobí ho půvabné fresky a unikátní dvoupatrový vstupní palác. V Česku jde o unikátní zámeckou stavbu - věž elipsovitého půdorysu, s 27 místnostmi, inspirovanou stavbami v Itálii. Zámek má interiéry barokního loveckého zámku. V 1. patře je 16 metrů vysoký hodovní sál s výraznou akustikou a ve 2. patře vyhlídkový ochoz. Na vrchol věže byl v 19. století umístěn turecký půlměsíc, který zámku propůjčuje exotický nádech.

Obrázek zámku Humprecht

Zámek Hrubá Skála

Hrubá Skála je hrad přestavěný na zámek u stejnojmenné vesnice v okrese Semily v Libereckém kraji. Vznikl přestavbou hradu Skála postaveného ve 14. století pány z Valdštejna. Nachází se v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn. V současné době je romantický zámek Hrubá Skála stylovým hotelem s restaurací. Ideální místo pro strávení luxusní dovolené v Českém ráji.Zámek stojí na pískovcové skále a leží asi šest kilometrů jihovýchodně od Turnova nad obcí Hrubá Skála. Je k němu možné jet autem ze silnice Turnov - Jičín. Pro veřejnost jsou přístupné k prohlídce nádvoří a hradní vyhlídková věž, zbytek zámku slouží jako hotel.

Obrázek zámku Hrubá Skála

Prachovské Skály

Prachovské skály jsou pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Skalní masiv vznikl v období druhohor jako usazeniny mělkého křídového moře.Oblast se nachází 7 km od Jičína. Pro návštěvníky v časové tísni je vyznačen malý okruh, který je možné zdolat za méně než hodinu. Pokud chcete vidět podstatnou část skalního města, vyhraďte si na prohlídku alespoň dvě hodiny a projděte si velký okruh.

Obrázek Prachovských skal

Valdštejn

Valdštejn je zřícenina hradu v okrese Semily blízko Turnova, v oblasti Českého ráje. Rodový hrad pánů z Valdštejna pochází z druhé poloviny 13. století. Je jedním z nejstarších hradů v oblasti.V kapličce se nachází nejspíše jediný obraz s Karlem Hynkem Máchou v podobě světce.K hradu Valdštejn se dostanete pěšky zelenou a červenou turistickou trasou. Počítejte s tím, že nejbližší parkovací možnosti jsou odtud přibližně jeden kilometr vzdálené, jiná možnost než pěší chůze není.

Obrázek hradu Valdštejn

Drábské Světničky

Drábské světničky jsou pozůstatky původně dřevěného hradu na pískovcových blocích. Skalní pevnost byla vybudována na severozápadním okraji plošiny zvané Hrada v nadmořské výšce okolo 370 m n. m. Hrad je od roku 1958 chráněn jako součást rozsáhlé nemovité kulturní památky. Vlastníkem pozemku s areálem hradu je Česká republika, správu a péči o památku zajišťují Lesy České republiky.Drábské světničky se nacházejí v okrese Mladá Boleslav, 4 km východně od Mnichova Hradiště. Ke hradu vedou 3 turistické trasy. První je cesta z parkoviště ve vsi Dneboh. Druhá je cesta od parkoviště Na Krásné vyhlídce. Třetí je cesta od placeného parkoviště u hradu Valečov.

Obrázek hradu Kost